Kategori arşivi: Saç Dökülmesi

Bu bölümde saç dökülmesi, saç uzatma, kepeklenme, saç çıkarma, hacim kazandırma gürleştirme gibi bir çok konuda detaylı bilgiler bulabilirsiniz…

KİLİN SAÇA FAYDALARI

KİLİN SAÇA FAYDALARI

Kadınların en çok önemsedikleri ve çok fazla uğraştıkları konulardan biri de şüphesiz ki saçları olmaktadır. Saç bakımı ve değişik saç modelleri için hem çok uğraş hem de çok fazla para harcamaktadırlar. Ancak saçlara uygulanan işlemler belirli bir süre sonra hem saç yapısını kilin-saca-faydalaribozmakta hem de kadınların saçlarından olmalarına kadar kötü sonuçlar doğurmaktadır. Piyasada satılan pek çok marka saç bakımı üzerine ürün bulunmakta ve hepsinin birbirinden farklı özelliği yer almaktadır. Ancak bu ürünlerin hemen hemen hepsinin içerisinde az da olsa kimyasal bulunmaktadır. Saç yapısı, aslında çok önemsiz gibi dursa da uygulanan yanlış bir işlem sonucunda saçlar büyük zarar görmektedir. Hem saç bakım ürünlerinde fazlası ile kullanılan hem de doğal olarak bulunan saç bakım ürünü olan kilin saça faydaları saymak ile bitmemektedir. Aktarlarda doğal olarak satılan ve kişilerin evlerinde kolaylık ile hazırlayabileceği saç maskeleri sayesinde saç bakımı artık hem daha uygun maliyet ile hem de daha doğal biçimde tamamlanmaktadır.

Kuru saçlar, işleme maruz kalmış ve yıpranmış saçlar ya da herkesin yaşayabileceği diğer saç sorunlarında kil son derece kolay bir çözüm yöntemi olmaktadır. Uzmanlar tarafından yapılan anlaşmalara göre, sadece saç sorunlarında değil, kil aynı zamanda saç uzamasında kadınların büyük bir yardımcı görevi görmektedir.yesil-kil

Kil içerisinde barındırdığı vitaminlerin yanı sıra kalsiyum, potasyum, alüminyum ve sodyum bakımında da oldukça zengin mineraller içermektedir. Eğer saçlar yoğun bir şekilde ısıya maruz kalıyor ve saç şekillendirici uygulanıyor ise, kilin saça faydaları ile hazırlanan maskeler saça çok iyi gelmekte ve saçların eski haline dönmesine yardımcı olmaktadır.

Kilin Saça Olan Başlıca Faydaları

 • Kil, kullanım olarak aslında içeriği bakımından saçları kuruttuğu düşüncesi herkes tarafından yanlış bilinen bir algı olmaktadır. Tam tersi saçı kurutmadan ve nemlendirerek, derinlemesine bir şekilde temizlemektedir. Eğer saçlarınız kıvırcık saç tipine ya da karma bir saç tipine sahip ise, uygulanan kil maskeleri sayesinde saçlarınız daha ipeksi ve yumuşak bir hal almasına yardımcı olmaktadır.
 • Kilin saça olan başlıca faydalarından biri de hem saç derisinde yer alan gözeneklerin tıkanmasına neden olan kiri temizleme de hem de saç uçlarının kırılmasına neden olan biri kilin-saca-uygulanmasitemizleme de kullanılmaktadır.
 • Saçların tamamen sağlıklı olabilmesi için yeteri miktarda nem ve yağ dengesinin sağlanması gerekmekte ancak bu düşünüldüğü kadar kolay olmamaktadır. Saçların daha sağlıklı ve hızlı uzayabilmesi için kil kullanılmaktadır. İçeriğinde çok sayıda vitamin ve mineral bulundurmaktadır.
 • Özellikle mevsim geçişleri saçların kırılmasına, solmasına ve nemini kaybetmesine neden olmaktadır. Nemi kaybolmuş saçlar daha çok karışmakta ve taranırken bile kişilere zorluk yaşatmaktadır. Sürekli elektriklenmesi de cabası olduğundan kişilerin bu dönemlerde saçlarına uygulayacakları kil maskeleri sayesinde saçlar eski nemine ve sağlığına daha kısa sürede kavuşmaktadır. Kilin içerisinde bulunan vitamin ve minerallerin en büyük özelliği, saçları nemlendirmesi olmaktadır.
 • Saç derisinin kuruması sonucunda oluşan kepek ve egzama tedavisinde de kil kullanılmaktadır. Kil ile hazırlanan maske, uzmanların yaptıkları araştırmalar sonucunda kadın ve erkeklerde düzenli kullanım sonrasında kepek sorunu ortadan kalkmaktadır. Kil, saç derisinde yer alan toksinleri deriden atarak, saç derisinin temizlenmesi yardımcı olmaktadır. Temizlenen saç derisi sonrasında da saçlar daha güçlenmekte ve saç telleri kalınlaşarak koparak dökülmemektedir.
 • Kirli saça uygulanan kil maskesi sonrasında saçların tekrardan şampuan ile yıkanmasına gerek olmamaktadır. Kil, saçlara doğal şampuan hissi vermektedir.

Kil İle Hazırlanan Saç Maskeleridogal-kil-maskesi

 1. Kil ve Bal Maskesi; bir miktar bal, elma sirkesi ve kili bir kâse içerisinde karıştırın. Olup olmadığını daha iyi anlayabilmek için, karışımın yoğurt kıvamına gelmesi gerekmektedir. Eğer kuru saç tipine sahip kişiler, karışımın içerisine bir yemek kaşığı badem yağı eklenmesi saçların daha nemli olmasına yardımcı olmaktadır. Karışım, saçların tamamına uygulanmalı ve 10 dakika boyunca bekletilmesi gerekmektedir. Daha sonrasında ılık su ile yıkayarak saçlardan arındırılması gerekmektedir. Uygulanan maskenin daha etkili olabilmesi için, durulama işlemi isteğe göre elma sirkesi ile de yapılabilmektedir.
 2. Kil ve Yumurta Maskesi; yumurtanın kendisinden ziyade sadece sarısı pek çok saç bakım maskesinde kullanılmaktadır. İçerisinde barındırdığı mineral ve vitaminler sayesinde saçları beslemektedir. İlk olarak 5 yemek kaşığı su ile toz kil karıştırılmakta ve ardından içerisine bir yumurta sarısı konulmaktadır. Akışkan bir kıvam elde edildikten sonra, saçlara sürülmeli ve bir süre kaldıktan sonra saç derisinden arındırılmaktadır. Özellikle yağ saç derisine sahip kişilerin, saç derisinde yer alan fazla yağı almakta ve saçların yağlı görüntüsünü yok etmektedir.
 3. Detoks Etkili Kil Maskesi;
 • 10 damla lavanta yağı ya da nane yağılavanta-yagi-ile-detoks-maskesi
 • ¾ su bardağı kil
 • Yarım su bardağı elma sirkesi
 • 1 su bardağı demlenmiş papatya ya da yeşil çay

Hazırlanışı; ilk olarak demlenen çayın mutlaka soğuk olması ve bitkinin iyi bir şekilde demlenmesi gerekmektedir. Demlenen çay mutlaka süzülmelidir. Daha sonrasında ise önemli olan bir diğer nokta da, kil ile metalin birbirine temas etmemesi gerekmektedir. Bu yüzden karışımı; tahta, plastik ya da cam olan bir kaşık ile karıştırmak daha sağlıklı olmaktadır. Tüm malzemelerin birbirine karıştığından emin olabilmek için, karışımı metal olmayan bir kap içinde blenderden geçmesi gerekmektedir. Malzemeleri karıştırırken, kil yavaş yavaş konulmalı ve karıştırılmaya devam edilmektedir. Karışımın ıslak saçlara sürülmesi ve saç diplerine masaj yapılarak yayılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Saç diplerinden saç uçlarına yedirilmesi ve 5 ila 20 dakika boyunca saçta bekletilmektedir. Kişilerin isteklerine bağlı olarak ya sıcak su ile ya da demlenmiş bitki çayı ile saçlar durulanmaktadır. Bitki çayının içerisine 1 yemek kaşığı elma sirkesi konulabilir.

ZEYTİNYAĞIN SAÇA UYGULANMA YÖNTEMİ

ZEYTİNYAĞIN SAÇA UYGULANMA YÖNTEMİ

Vücuda olduğu gibi zeytinyağın saça faydaları da çok fazla olmaktadır. Bazı saç bakım ürünleri zeytinyağı özlü adı altında olmaktadır. Kişiler bunu çok bilmese de, zeytinyağın kullanım zeytinyagi_saca_nasil_uygulaniralanları geniş bir alana yayılmaktadır.

Zeytinyağı ile hazırlanmış saç maskelerinin yanı sıra tek başına da saf halde saçlara uygulanabilmektedir. Zeytinyağın saça uygulanma yöntemi önemli olsa da bunun içinde belirli işlemlerin yapılması ve buna göre uygulanması daha sağlıklı olmaktadır. Bu sayede saçlar daha iyi bir görüntü elde etmektedir. Bu işlemin düzenli uygulanması sonucunda saçların yapısının daha sağlıklı olduğunu görmek mümkün olmaktadır.

 1. İlk olarak saçlar taranmalı ve saç derisinde yer alan kirler saç uçlarına inmzeyinyagi-ile-sac-bakimiesi gerekmektedir. Daha sonrasında eski bir tişört ya da havlu yardımı ile yerlerin kapatılması gerekmektedir. Zeytinyağı kaygan olduğundan bu işlemin banyoda yapılması kötü sonuçlar doğurabilmektedir.
 2. Daha sonrasında bir kabın içerisine zeytinyağı konulmalı ve mikrodalga da 30 saniye boyunca ısıtın. Konulan kabın mikrodalgaya uygun olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Eğer mikrodalga yok ise ocakta ılıyana kadar ısıtmakta bir yöntem olmaktadır.
 3. Ilık hale gelmiş zeytinyağı ile saç derisine masaj yapılarak saçın tamamına uygulanmaktadır. Sonrasında ısıtılan zeytinyağın içerisine geniş ağızlı bir tarak batırıp, saçların bu tarak ile taranması gerekmektedir. Saçın en ince noktasına kadar zeytinyağının erişmesi ve işlenmesi gerekmektedir.
 4. Tarama işlemi bittikten sonra bir havlu ile saçlar sarılmalı ve yarım saat boyunca saçlarda bekletilmesi gerekmektedir. İlk olarak saçların ılık su ile durulanması gerekmektedir. Saç derisinde ki gözenekler açılacağından, oradan çıkan kir ve pisliklerin saçlardan akması zeytinyagi-ile-sac-maskesigözeneklerin daha çok açık kalmasına yardımcı olmaktadır. Durulama işlemi bittikten sonra saçları günlük şampuan ile yıkayarak, yağ hissi ortadan kaldırılmaktadır. Saç kremi isteğe bağlı kullanılmaktadır. Ancak bu işlemden sonra saç kremine pek gerek kalmamaktadır. Bunun nedeni ise, zeytinyağı sayesinde saçlar yeterince nemlendirilmekte ve tarak ile taranması sonucunda açılmaktadır. Bu yüzden sadece şampuan ile yıkanarak, saçlardan arındırılması yeterli olmaktadır.

 

SAÇLARA ZARAR VEREN BELİRLİ ALIŞKANLIKLAR

SAÇLARA ZARAR VEREN BELİRLİ ALIŞKANLIKLAR

Kişilerin aslında saçlarına uyguladıkları işlemler sonrasında aslında saçların yararına olduğu bilinse de tamamen zararı olmaktadır. Saçlara zarar veren belirli alışkanlıklar olmaktadır. Bu noktaları kişiler bilerek yapmasalar da kişilerin alışkanlıkları olmaktadır. Doğru bilinen bu yanlış alışkanlıklar sonucunda kişilerin saç derisi zarar görmekte ve belirli saç sorunları ortaya çıkmaktadır. Saç derisinde kepek, saç dökülmesi ya da egzama başlıca görülen saç sorunları arasında olmaktadır. Bu noktalara dikkat edildiği sürece saç sorunları azalmakta ve saçlar daha saclara-zarar-veren-isisağlıklı olmaktadır.

Özellikle son zamanlarda yaşanılan saç sorunların biri de saç dökülmesi olmaktadır. Hem erkeklerin hem de kadınların yaşadıkları bu sorunun en büyük neden ise saç bakımına gereken özenin gösterilmemesinden kaynaklanmaktadır. Yanlış alışkanlıkların değiştirilmesi ve azaltılması sonucunda bu sorunlar da ortadan kalkmaktadır.

Bu Alışkanlıklar Neler Ve Düzeltmek İçin Neler Yapılması Gerekir?

 1. Saçların çok fazla ve sıkı bir şekilde bağlanması sonucunda saç kökleri zarar görmekte ve belirli bir zaman sonra koparak dökülmektedir. Bu yüzden saçların çok fazla bağlanmaması gerekmektedir. Sıkı bağlanan saçların sonucunda saç dökülmesi riski fazlasısac-derisinde-kepek ile artmaktadır.
 2. Saçların kendilerine has belirli bir yapıları ve bu yapılardan kaynaklanan özellikleri olmaktadır. Özellikle saçlara fazlası ile ısı uygulanması saçların kırılmasına yol açmaktadır. Saç kurutma makinesi, düzleştirici ya da saç şekillendirici ürünlerin kullanılması demek, saçların yapısını bozmaktadır. Bu işlemlerin her gün yapılması demek saçlarında zarar görmesine ve daha sonrasında saçların dökülmesine neden olmaktadır.at-kuyrugu-toplanmis-saclar
 3. Saç derisine uygulanan her kimyasal işlem sonrasında saçların yapısı değişmektedir. Saçları sertleştirmekte ve kurutmaktadır. Boya ya da röfle gibi işlemler direk olarak saç derisine nüfuz ettiğinden saç derisinde yer alan gözenekleri kapatarak, saçların koparak dökülmesine de yol açmaktadır.
 4. Özellikle hormon ilaçları saçların dökülmesinde büyük rol oynamaktadır. Sadece kullanılan doğum kontrol hapları değil aynı zamanda hamilelik, regl gibi dönemlerde de kişilerin hormonları değişmektedir. Bu da saçların en güçsüz olduğu döneme gelmekte ve saçlar koparak dökülmektedir.
 5. Saç derisinde dökülme ve bakımsızlık durumu var ise, saçların daha kötü olmaması için mutlaka bir uzmana başvurmak gerekmektedir. Genel olarak uzmanlar, saçların daha sağlıklı olabilmesi için vitaminler önermektedir. Bu vitaminlerin çoğu kimyasal olmamak ile birlikte aynı zamanda vücut sağlığını da olumlu yönde etkilemektedir. Ancak uygulanması gereken bu ek takviyeler sadece vitaminler olmamaktadır. Aktarlarda ya da eczanelerde satılan doğal bitkisel kremler ya da bitkisel yağları da kapsamaktadır. Saç tipleri ve saç sorunu belirlenerek, saça en uygun olan çözümün uygulanması gerekmektedir.
 6. Saçların yıkanma şekli ve ne kadar sıklık ile yıkandığı da ayrı bir önemli nokta olmaktadır. Saçların en az 1 gün ara ile yıkanması doğru olmaktadır. Bunun nedeni ise, saçları her gün yıkamanın sonucunda saçlar bu duruma alışmakta ve her gün yağlanmaya başlamaktadır. boyali-saclarBu yüzden saçlar kirlenmeden yıkamamak gerekmektedir.
 7. Saçların mutlaka güneş ışınlarından bir miktar da olsa korunması gerekmektedir. Saç köklerini beslese de fazlası bir süre sonra zararlı olmaktadır. Bu yüzden eğer uzun saatler güneşin altında olunması gerekiyor ise, mutlaka bir şapka ile korunmak daha sağlıklı olmaktadır.
 8. Son olarak hem saçlara hem de ruh sağlığını önemli yönde etkileyen ve olumsuz sonuçlara neden ise stres olmaktadır. Kesin olarak kanıtlanamasa da saç dökülmesinin en büyük nedeni stres olduğundan günlük yaşam da stres ile başa çıkmak gerekmektedir.

SAÇ NASIL YIKANMALI?

SAÇ NASIL YIKANMALI?

Kişilerin güzel ve bakımlı gözükmek için yaptıkları işlemlerden ilki de saç bakımları olmaktadır. Ancak saç bakımı kişilerin düşündükleri kadar kolay olmamak ile birlikte doğru bilinen pek çok yanlış olmaktadır. Bu yanlışlardan en önemlisi de saç yıkama şekli olmaktadır. Saç yıkamanın yanı sıra kişinin kendi saç tipine göre bir şampuan seçmesi ve kullanması daha doğru bsac_temizligiir yöntemdir. Buna bir örnek verecek olursak; kuru saç tipine sahip kişilerin yağlı saç şampuanlarını, yağlı saç tipine sahip kişilerin de kuru saç şampuanlarını kullanmamaları gerekmektedir. Saç nasıl yıkanmalı? Sorusu herkesin bilmesi ve saçların daha sağlıklı olmasına yardımcı olan ince bir ayrıntı olmaktadır.

Saç derisinde oluşabilecek egzama ve kepek sorunlarından kurtulabilmek için kullanılacak şampuan da ayrıca önemli olmaktadır. Bu gibi durumlar oluştuğunda, saç şampuanı saçı kurutmamalı ve saçın nem dengesini koruması gerekmektedir.

Saç tipini belirlemeden ya da saç derisinde oluşan sorunlara göre ürün kullanılmaması sonucunda daha ciddi sorunların oluşmasına neden olmaktadır.

Saç Yıkama Şekilleri

 1. Saç nasıl yıkanmalı sorusunun cevabında ilk olarak duş alırken suyun sıcaklığını iyi sac-nasil-yikanirayarlamak gerekmektedir. Eğer su çok sıcak olur ise, saç derisinde yer alan sebum yağ salgılarını yok etmekte ve belirli bir zaman sonra saç derisinin daha çok yağlanmasına yol açmaktadır. Bu da saç derisini kurutmakta ve sebum salgısının yanı sıra saç derisinde kepeğe de yol açmaktadır. Bu yüzden saçların ılık su ile yıkanması gerekmektedir.
 2. Kullanılacak şampuan miktarını da bilmek gerekmektedir. Eğer az miktar şampuan kullanılır ise, saçlar yeteri kadar temizlenmemektedir. Çok fazla kullanılır ise saç derisine zarar vermektedir. Bu yüzden saçlara uygulanacak şampuan, ceviz büyüklüğü biçiminde olması gerekmektedir. Şampuanın uygulanırken mutlaka ıslak saça uygulanmaktadır.
 3. Şampuan kullanımında saç derisinin tipini bilmek gerekmektedir. Genesampuan-ile-sac-derisine-masajl olarak kuru saç derisine sahip kişiler de kepek sorunu görülmektedir. Bu yüzden kullanılacak şampuanın mutlaka kepek sorununa çözüm olması gerekmektedir.
 4. Saçların en az ve mutlaka 1 gün ara ile yıkanması gerekmektedir. Bunun en önemli nedeni ise, her gün yıkanan saçlar suya ve şampuana alıştığından belirli bir zaman sonra her gün yağlanmaktadır. Bu da saçların normalden daha bakımsız ve kirli gözükmesine yol açmaktadır.
 5. Saçlar yıkanırken, saç derisine masaj yapılması daha sağlıklı bir yöntem olmaktadır. Bu sayede saç derisinde yer alan damarlarda ki kan dolaşımı hızlanmakta ve bu sayede daha sağlıklı bir saç derisine sahip olunmaktadır. Şampuan saç derisinde 1 ya da 2 dakika boyunca bekletilmeli ki saç derisine daha iyi nüfuz ederek, saçlar temiz olsun.
 6. Saçlar yıkandıktan sonra durulama işlemi de bir o kadar önemli olmaktadır. Ne kadar doğal bir şampuan olursa olsun, içerisinde mutlaka kimyasal yer almaktadır. Dusac-kurutmarularken saçlardan bu işlemlerin arındırılması gerekmektedir.
 7. Kuru saçların yanı sıra yağlı saçları yıkarken de belirli noktalara dikkat etmek gerekmektedir. İlk olarak kuru saçlar yıkanırken ilk olarak ıslatılmalı, daha sonra şampuan sürülmesi gerekmektedir. Ancak yağlı saçlar da, ilk olarak şampuan uygulanmalı ve sonrasında su dökülmesi gerekmektedir. Saçlar bu şekilde yıkandığı takdir de, saç derisinde yer alan yağlı tabaka azalmakta ve böylelikle saç derisi daha sağlıklı olmaktadır.
 8. Saçların yıkanmasında son olarak dikkat edilmesi gereken durum ise saçların kurutmadan önce büyük bir havlu ile suyunun alınması gerekmektedir. Bu sayede kuruma işlemi daha sağlıklı ve kolay olmaktadır.

 

SAÇ DÖKÜLMESİNE KARŞI ÇÖZÜMLER

SAÇ DÖKÜLMESİNE KARŞI ÇÖZÜMLER

Kişiler için dış görünüş fazlası ile önemli olmaktadır. Dış görünüşün en çok önemli olan kısım ise, saçların görüntüsü olmaktadır. Ancak saçların bakımı kişilerin düşündüğü kkadinlarin-sac-dokulme-evresiadar kolay olmamaktadır. Saç derisine uygulanan en ufak bir yanlış uygulama kişilerin çok farklı sorunlara neden olmasına yol açmaktadır. Bu sorunlardan en önemlisi de saç dökülmesi olmaktadır. Bu yüzden saç dökülmesine karşı  çözümlere dikkat etmek gerekmektedir.

Saç Dökülmesi için Uygulanacak Günlük Çözümler

 1. Kişilerin her gün saçlarını yıkaması saç derisinde yer alan yağ salgıları olan sebuma zarar vermektedir. Bu yüzden saçların her gün yıkanması sonucunda saç derisinde ki sebumlar belirli bir zaman sonra kurumakta ve bu yüzden saç derisinde yer alan saç kökleri koparak dökülmektedir. Bu yüzden saçların en az gün aşırı ile yıkanması daha sağlıklı olmaktadır.
 2. Kullanılacak şampuanın mutlaka ph 5,5 derecesinde olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Bu şampuanlar, saç köklerinin daha sağlıklı ve daha güçlenmesine ysac-dokulmesi-evreleriardımcı olmaktadır.
 3. Vücudun ihtiyacı olan vitaminlerin ve minerallerin aynı zamanda saç sağlığı için de ihtiyacı olmaktadır. Özellikle B6, B12 ve C vitaminleri; kalsiyum, çinko gibi minerallerin özellikle saç dökülmesini azaltmak büyük bir payı olduğundan bu bileşenleri içerisinde yer alan besinleri tüketmek gerekmektedir.
 4. Saç dökülmesine karşı çözümler arasında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da, saçlara çok fazla işlem uygulamamak gerekmektedir. Saçları ısıya maruz bırakmanın sonucunda saçlar kurumakta, kırılarak kopmaktadır. Bunun yanı sıra özellikle erkeklerin kullandıkları jöle ya da saç şekillendirici ürünlerde kullanıldıktan sonra mutlaka yıkanarak, saçlardan arındırılması gerekmektedir.
 5. Duş esnasında soğuk su ile saç derisine masaj yapılması, kan dolaşımını hızlandırmakta ve saçların köklere daha sağlam tutunmasına yardımcı olmaktadır.
 6. Saç dökülmesine karşı çözümlerden sonuncusu ve kişilere her zaman zora sokan durumlardan biri de stres olmaktadır. Saç dökülmesini de fazlası ile etkilediği için, stresten uzak durulması gerekmektedir.

Saç Dökülmesi İçin Uygulanacak Maskeler

 1. Kekik Otu Maskesisac-dokulmesi-icin-maskeler
 • Yarım yemek kaşığı kekik otu
 • 2 yemek kaşığı kalen dula
 • 1 yemek kaşığı lavanta çiçeği
 • 2 yemek kaşığı papatya

Hazırlanışı; 1,5 litre suyun içerisine yukarıda yer alan 4 bitki konulmalı ve kaynatılmalıdır. Kaynatılan su sonrasında 10 dakika boyunca bekletilerek demlenmeli ve sonrasında süzülmelidir. Elde edilen karışım ile 3 günde 1 banyoda saçların yıkanması yeterli olmaktadır.

 1. Meşe Kabuğu Maskesi
 • 1 çay kaşığı nane
 • 2 çay kaşığı devetabanı yapraklarısac-dokulmesine-bitkisel-yaglar
 • 2 çay kaşığı meşe kabuğu
 • 2 çay kaşığı şerbetçi otu kozalağı

Hazırlanışı; 4 bitki, 2 litre suyun içerisine konulmalı ve kaynatılmalıdır. 10 dakika demlendikten sonra, karışım ile saçları yıkayarak kendi halinde kuruması gerekmektedir. 3 günde 1 uygulanan bu karışım sayesinde saç kökleri güçlenmektedir.